وبلاگ

اصلاح واگویه های ذهن، شروعی تازه برای مثبت اندیشی

چطور با خودمان درست صحبت کنیم

واگویه ذهنی چیست؟

همه ما در طول روز با افراد زیادی در ارتباط هستیم، با افراد زندگیمان به خصوص خانواده و دوستان حرف میزنیم و دردل می‌کنیم، از غم و شادی‌ها می‌گوییم گاهی غرمیزنیم و گلایه می‌کنیم و حتی  یکدیگر را امر و نهی می‌کنیم. اما بیشتر از صحبت با اطرافیان خود، با خود در حال صحبت هستیم. با خود درباره موضوعات مختلفی که در ذهن داریم صحبت می‌کنیم؛ گاهی خود را متقاعد می‌کنیم گاهی نصیحت می‌کنیم، گاهی با خود بحث می‌کنیم، قضاوت می‌کنیم و حتی درباره اتفاقاتی که هنوز رخ نداده اند با خود صحبت میکنیم، اتفاقات زندگی را آنطور که میخواهیم مانند یک سناریو میچینیم. در واقع واگویه‌ها همان احساسات واقعی درونی ما هستند که شاید هیچ گاه برای کسی بازگو نکنیم. این حرف‌های با خود  یا به اصطلاح همان واگویه‌ها می‌تواند دو اثر‌ منفی و مثبت در شما ایجاد کند. واگویه یا با خود صحبت کردن بسیار می‌تواند در  میزان عزت‌نفس و اعتماد بنفس شما تاثیرگذرا باشد، و این دو را خراب کند و یا از نو و باعث شروعی تازه شود. اگر شما نیز واگویه‌های منفی زیادی در ذهن خود دارید و دائما از خود ناراضی هستید و حس درونی خوبی ندارید، با ما همراه باشید؛ تا شما را با چند راهکار ساده از این واگویه‌ها و تاثیرات منفی آن‌ها رها سازیم.

تاثیر باورنکردنی واگویه ها در زندگی

واگویه‌ها و صحبت با خود همانطور که گفتیم می‌تواند بسیار  در میزان اعتماد بنفس و عزت نفس شما تاثیر بگذارد.پس تاثیر آن را نباید دست کم گرفت؛ زیرا تمامی تصمیمات و شکست و موفقیت‌های ما براساس دو اصل مهم یعنی عزت نفس و اعتمادبنفس شکل می‌گیرند. پس باید بتوانیم این واگویه‌ها را کنترل کنیم تا نتیجه و تاثیر آن را نیز تغییر دهیم. تاثیر واگویه‌ها را می‌توان از جمله معروف دانشمند آمریکایی فهمید که می گوید (اگر شما یکبار به خود بگویید من نمی‌توانم؛ باید ۱۷ مرتبه فرد دیگری به شما بگوید تو می‌توانی، تا تاثیر همان یکبار در ذهن شما از بین برود) پس تاثیر واگویه‌های درونی ما از حرف‌هایی که دیگران به ما می‌گویند، بسیار قوی‌تر عمل می‌کنند و تاثیرگذارتر هستند. همانطور که متوجه شدید؛ همانطور که واگویه‌ها منفی می‌توانند تاثیرات منفی زیادی بر ما داشته باشند، واگویه‌های مثبت نیز می‌توانند تاثیرات مثبت زیادی برای ما به همراه داشته باشند، به طوری که شما می‌توانید با کنترل واگویه‌های منفی و تبدیل آن به واگویه مثبت حتی می‌توانید مسیر زندگی خود را تغییر دهید و شروعی تازه رقم بزنید. بسیاری از افراد گمان می‌کنند این واگویه‌ها چون در درون آن‌ها رخ می‌دهد و این صحبت‌ها و افکار را هیچ‌کس غیر از خودشان نمی‌تواند بشنود، می‌توانند آن را رها کنند تا به هر شکلی دربیایند و اجازه می‌دهند سراسر وجودشان را انواع افکار منفی نسبت به خود  فراگیرد، در صورتی که افراد موفق و افرادی که توانسته‌اند شروعی تازه در زندگی خود تجربه کنند؛ علاوه بر گفتار و رفتار خود در زندگی واقعی، واگویه‌های درونی خود را نیز کنترل می‌کنند، زیرا این افراد به خوبی از تاثیر مستقیم واگویه‌های درونی بر رفتار در زندگی واقعی مطلع هستند. پس اگر به دنبال شروعی تازه هستید و می‌خواهید در زندگی خود تحولی ایجاد کنید، ابتدا از درون خود با اصلاح واگویه‌ها شروع کنید.

واگویه‌های منفی کدامند؟

تشخیص واگویه منفی کار سختی نیست؛ بیایید یک نمونه از واگویه‌های منفی را با هم بررسی کنیم، تا متوجه شوید فردی با واگویه‌های منفی هستید و دائما در حال سرزنش خود هستید و یا دارای واگویه های مثبت می‌باشید و خود را باور دارید؛ شاید تاکنون برای شما پیش آمده باشد که به قصد خرید از خانه بیرون بروید و هنگامی که فروشگاه مورد نظر خود می‌رسید متوجه شوید که کیف پول خود را در خانه جا گذاشته اید. در این حالت چه افکاری در ذهن شما ایجاد می‌شود؟ از این کار خود عصبی می‌شوید؟ و حرف هایی مانند (تو همیشه فراموشکار هستی و هرجا که می‌روی مهم‌ترین وسیله‌های را جا می‌گذاری) یا ( تو خیلی بی مسئولیتی) به خود می‌گویید؟  اگر جواب شما به این سوالات مثبت است، باید بگوییم که شما جزو افرادی هستید که دارای واگویه‌های منفی هستند. شاید اکنون با خود فکر کنید که خوب این حس منفی طبیعی است و می‌تواند از اشتباه دوباره جلوگیری کند و همه افراد در چنین موقعیتی از خود عصبانی می‌شوند، اما شما در اشتباهید! تمامی افراد مانند شما در چنین موقعیتی واگویه‌های منفی در ذهن خود ندارند؛ بلکه افرادی که آموخته‌اند تا واگویه‌های منفی خود را کنترل کنند، اجازه این اتفاق را نمی‌دهند و نمی‌گذارند تا واگویه‌های منفی در ذهن آن‌ها علیه خودشان ایجاد شود. واگویه‌های این افراد در چنین زمان‌هایی اینگونه است: (حتما خیلی عجله کرده ام که کیف پولم را جاگذاشته ام) یا (حواسمو دفعه بعد جمع می‌کنم) یا ( حتما حکمتی بوده تا من امروز خرید نکنم عیبی ندارد هم فردا دوباره پیاده روی می‌کنم و هم شاید اجناس بهتری فردا برای خرید ببینم).این افراد به خوبی می‌دانند که این واگویه ها می‌تواند تاثیرات عمیقی بر ذهن آن‌ها داشته باشد به طوری که بعد از گذشت مدتی، آن‌ها را ناامید کند و اعتماد بنفس و عزت نفس را ازآن‌ها دور کند. به یاد داشته باشید این واگویه بسیار به قدرت تلقین در شما کمک می‌کند. اگر فکر می‌کنید با سرزنش خود و واگویه‌های منفی می‌توانید از اشتباه دوباره جلوگیری کنید؛  درست برعکس عمل کرده اید. افکار منفی ایجاد شده در شما می‌توانند باعث شود که شما دوباره و حتی چندباره این کار را تکرار کند؛ زیرا ذهن شما بعد از مدتی به این باور می‌رسد که واقعا فردی بی دست و پا و فراموشکار است.

واگویه های منفی همیشه یا گاهی؟

افراد در نوع واگویه‌های منفی دو دسته اند؛ کسانی که همیشه به خود انرژی منفی می‌دهند و دائما در حال واگویه‌های منفی با خود هستند، دسته دوم افرادی که تحت تاثیر شرایط و اتفاقات، گاهی دچار واگویه‌های منفی می‌شوند. شما اگر در یکی از این دسته‌ها هستید بدانید که به خودتان در حال آسیب رساندن هستید. چه کسی حاضر است انگشت خود را قطع کند؟ پس همانطور که حاضر نیستید تا به جسم خود کوچکترین آسیبی وارد کنید؛ مواظب روح و ذهن خود باشید، زیرا واگویه‌های منفی و تاثیرات آن بر ذهن و روح و اعتمادبنفس و عزت نفس شما خطرناک تر از چاقو برای جسم شما است و شما زمانی که دچار واگویه‌ها و افکار منفی هستید چه گاهی و چه دائمی، در واقع با چاقوی تیزی در حال آسیب و زخمی کردن روح خود هستید.

متاسفانه گاهی روش‌های تربیتی در خانواده‌ها و سیستم آموزشی به گونه‌ای است که منجر به واگویه‌های منفی در وجود افراد از همان کودکی می‌شود و این موضوع بسیار آزار دهنده است، زمانیکه از کودکی به افراد حرف‌های منفی گفته شود؛ همین باعث می‌شود تا آن‌ها از همان کودکی دچار ضعف در اعتماد بنفس و همچنین در عزت نفس شوند. اما به یاد داشته باشید که این راه‌حل این مشکل و دور کردن واگویه‌های منفی دست خود شما است و شما می‌توانید با چند راهکار ساده در هر سنی که هستید واگویه‌های ذهنی خود را تغییر دهید. پس جای نگرانی نیست، اگر تصمیم به تغییر واگویه‌های منفی خود به مثبت هستید.

چگونه با چند راهکار ساده واگویه های منفی را به مثبت تبدیل کنیم

وگویه های ذهنی مثبت و منفی-شروعی تازه

۱. اتفاقات را برای خود بزرگ نکنید:

اگر شما جزو افرادی هستید که عادت دارید مسائل را برای خود بیش از حد بزرگ کنید و خود را دائما سرزنش کنید؛ می‌توانید برای ترک این عادت از بیرون به قضیه نگاه کنید‌ و فکر کنید اگر این اتفاق برای فردی دیگر افتاده بود و شما از بیرون او را مشاهده می‌کردید، باز هم این موضوع را در این بزرگ می‌کردید؟ گاهی پیش می‌آید به دلیل اینکه در دل ماجرا هستیم به خوبی نمی‌توانیم شرایط را کنترل کنیم. پس با نگاهی از بیرون به موضوع خود درباره آن تصمیم بگیرید. متوجه خواهید شد که موضوع آنقدرها هم که فکر می‌کردید مهم نبوده و سرزنش لازم نیست.

۲۔ شرایط را نیز در نظر بگیرید:

در بسیاری از اوقات با بررسی شرایط موجود متوجه می‌شوید که هر کسی هم جای شما بود، همان کار را انجام می‌داد و شما چاره ای نداشتید. پس با بررسی شرایط می‌توانید متوجه شوید که شما مقصر نبودید، پس نیازی به سرزنش و واگویه‌های منفی نیز نبوده است.

۳۔ به دنبال راهکار باشید:

اگر دچار اشتباهی شده‌اید، به جای پرورش واگویه‌های منفی در ذهن خود در آن لحظه به دنبال راهکار باشید تا مشکل را حل کنید و تمرکز خود را روی راهکار قرار دهید. اینگونه هم سریع‌تر مشکل حل می‌شود و هم خود را عصبانی نکرده‌اید.

۴۔ واگویه های منفی خود را همان لحظه ابتدایی شکل گیری به واگویه های مثبت تبدیل کنید:

برای اینکه بتوانید کنترل واگویه‌های خود به دست بگیرید؛ باید بتوانید در همان لحظه به جای اینکه به خود می‌گویید ( نمی‌توانم، من قادر به انجام این کار نیستم، من از پس این کار بر نمیام) بگویید( من می‌توانم، این کار برای من چیزی نیست، من از پس این‌ کار به سادگی بر میام) این یکی از تمرین های ساده اما بسیار تاثیرگذار است. گاهی سخت است تا خود را در شرایط موجود کنترل کنید. اما با فکر کردن به تاثیر و عواقب منفی واگویه های منفی بر ذهن و چند بار تمرین می‎توانید موفق شوید تا همیشه حتی در شرایطی که دچار اشتباه شده اید هم واگویه های مثبت داشته باشید.

۵ در زمان حال زندگی کنید:

در لحظه زندگی کنید-شروعی تازه

بسیاری از افراد تمایل دارند به گذشته و کارهای خود در گذشته بیندیشند و خود را سرزنش کنند؛ درباره رفتارهای اشتباه گذشته خود، این یعنی ایحاد واگویه‌های منفی و تاثیر آن در زندگی کنونی، پس بهتر است به گذشته فکر نکنید و بدانید هر رفتاری که از شما سرزده تحت تاثیر شرایط زمان خود بوده نه اکنون؛ پس با برگشتن به گذشته و سرزنش خود واگویه‌های منفی را به زندگی کنونی خود وارد نکنید.

۶۔ سپاسگزاری:

یکی از واگویه‌های بسیار مثبت که می‌تواند علاوه بر حس خوب در شما واگویه‌های منفی را از بین ببرد، سپاسگزاری است. سپاسگزاری از خدا به خاطر کوچکترین نعمت ها و اتفاقات زندگی؛ مثلا هنگام کار بجای فکر کردن درباره اینکه دیگران درباره شما چگونه فکر می‌کنند و یا درباره اتفاقات گذشته؛ به انگشتان دست خود نگاه کنید و خدا را بابت این نعمت بزرگ و سلامتی آن ها شکر کنید. این تمرین بسیار می‌تواند در از بین بردن حس های منفی و درنتیجه واگویه‌های منفی و تبدیل آن ها به واگویه‌های مثبت به شما کمک کند.

شاید تمامی تمرین های گفته شده بسیار ساده بنظر برسند؛ اما اگر شما بتوانید در شرایط منفی و بد این تمرین ها را اجرایی کنید میتوانید به تمامی احساسات و واگویه های بد خود غلبه کنید.

چرا باید واگویه های خود را مثبت کنیم

همانطور که گفته شد واگویه ها تاثیر مستقیمی بر رفتار بیرونی ما دارد؛ این تاثیرات شامل:

۱.بالا رفتن اعتماد بنفس

با تبدیل واگویه های منفی به مثبت و باور به خود که به خوبی می‌توانید از پس انجام امور بر بیایید؛ می‌تواند بسیار بر اعتماد بنفس شما تاثیر گذارد.

۲. دور شدن از استرس

با ایجاد واگویه های مثبت در خود می‌توانید در خود آرامش ایجاد کنید. اینکه به خود اعتماد داشته باشید می‌تواند به شما آرامش دهد و شما را از عوارض خطرناک استرس دور کند.

۳. جلوگیری از افسردگی

افرادی که دچار افسردگی می‌شوند که خود را باور ندارند و دائما به خود می‌گویند که نمی‌توانم و احساس پوچی دارند. یکی از راه‌های جلوگیری از افسردگی که یکی از بدترین بیماری‌های روحی روانی است؛ جلوگیری از واگویه‌های منفی ذهن و ایجاد واگویه‌های مثبت می‌باشید.

4.محافظت از قلب

سلامت قلب شما بیشتر از هرچیزی در گرو آرامش درونی شما است. افرادی که دارای تنش های منفی درونی و واگویه های منفی هستند قلب خود را بیشتر در معرض بیماری های قلبی و سکته های قلبی قرار می‌دهد.پس واگویه ها همانطور که گفتیم بر ذهن بسیار تاثیر گذارند می‌توانند بر سلامت جسمانی شما نیز تاثیر زیادی داشته باشند.

واگویه ها و شروعی تازه

تا اینجا از اهمیت واگویه‌ها بر ذهن و رفتار بیرونی صحبت کردیم. حالا می‌خواهیم ارتباط این واگویه‌ها را با شروعی تازه بررسی کنیم. برای شروعی تازه نیاز به تغییر داریم. تغییری که باید از خودمان شروع شود و تغییر در واگویه‌ها و نگرش ما نسبت به خودمان می‌تواند باعث تغییر زندگی شود. هر وقت تصمیم به تغییرات این چنینی داشتید بدانید در ابتدای یک شروعی تازه قرار دارید. شروعی تازه برای زندگی بهتر، اگر خسته شده اید و می‌بینید که راه طولانی پیش رو دارید برای رسیدن به اهداف خود کافی است واگویه‌های خود را مثبت کنید تا بتوانید نیرویی جدید برای ادامه راه خود داشته باشید.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید