وبلاگ

15 گام برای نوشتن یک تبلیغ حرفه‌ای

سلام در این مقاله قرار است تا در مورد تبلیغ نویسی کسب و کار با شما صحبت کنیم. شما بهتر از هر کس دیگری در مورد محصول و خدمات خود اطلاعات دارید اما مهم این است که این اطلاعات را بتوانید با یک تبلیغ درست به مخاطب خود منتقل کنید.

نکته مهم:

تا زمانی که کاربر به شما اعتماد نکند از شما خرید نخواهد کرد و وظیفه یک تبلیغ نویس حرفه ای این است که با متن خود اعتماد مخاطب را جلب کند.

اما چطور یک متن تحریک کننده و جذاب در تبلیغ خود به کار ببریم

یکی از تئوری های موجود این است که شما آینده ای خوب را برای مخاطب خود در متن تبلیغات تجسم کنید. وقتی که مخاطب به آینده‌ای عالی میرود احساساتش برانگیخته می شود و قدرت تحلیلش کاهش پیدا کرده و احتمال خرید بالا میرود یا اگر در متن خود به مخاطب امید دهید و یا او را مجبور به آینده نگری کنید و یا حتی ترسی را به او منتقل کنید می توانید باعث شوید تا او زودتر خرید کند و نکته آخر اینکه اگر شما بتوانید هر محصول را به عنوان یک فرصت به مشتریان معرفی کنید خرید مشتری قطعی خواهد بود.

چند کاربرد تبلیغ نویسی

1- در صفحات محصول: شما برای اینکه محصول خود را در سایتتان به فروش برسانید به یک تبلیغ خوب و حرفه‌ای در صفحه محصول نیاز دارید، تبلیغی که مخاطب را جذب کرده و او را وادار به خرید کنند.

2- در صفحه درباره ما و تماس با ما: در این دو صفحه می توانید با تبلیغ و معرفی درست و عالی از کسب و کار و خدمات خود مخاطب را در سایت خود نگه داشته و او را بیشتر با محصولات و خدماتتان درگیر کنید.

3- ایمیل های ارسالی: اگر شما در سایت تان از ایمیل مارکتینگ استفاده می کنید حتماً می دانید که داشتن یک تبلیغ مناسب در ایمیل و ارسال آن به مخاطب چقدر می‌تواند در فروش شما تاثیرگذار باشد.

4- در شبکه های اجتماعی: با توجه به گسترش زیاد شبکه های اجتماعی و بستر مناسب برای معرفی و فروش محصولات و خدمات می توانید از این شبکه ها با یک تبلیغ نویسی خوب حداکثر جذب را داشته باشید.

5- تبلیغات بنری: تبلیغاتی که در محیط فیزیکی می خواهید استفاده کنید و مخاطب حضوری آن را میبیند و اگر این تبلیغات در یک مکان مناسب مثل بازار، تالار و جاهایی که شلوغ هست نصب شود با یک تبلیغ عالی می تواند بازدهی خوبی داشته باشد.

با این 15 گام یک تبلیغ حرفه ای طراحی کنید

1- تحقیق در مورد رقیبان

فایل ورد یا اکسلی را طراحی کنید که شامل این موارد باشد: نام رقبا، محصول، خدمات و ویژگیهای آن، چیزهایی که شما ارائه می کنید و آن ها ندارند و قیمت و غیره را مشخص کنید. حتی پیشنهادات و آفرهایی که ارائه می دهند.

حواستان باشد بخش زیادی از تبلیغ نویسی به این گام مربوط می شود زیرا که قرار است شما تبلیغی را بنویسید که رقبای شما کمتر از آن بهره برده اند.

نکته: برای جمع‌آوری اطلاعات رقبا می توانید به سایت آن ها مراجعه کرده و موارد مهم آنها را ثبت و در فایل اکسل ذخیره کنید تا بعدا بتوانید فرایندهای ساده تری نسبت به رقبا برای مشتریان خود طراحی کنید.

 

2- فهرست امکانات محصول

امکانات و ویژگی های دقیق محصول خود را و همچنین امکانات رقیب را بنویسید و در فایل لیست کنید مثلاً پاور بانک 16000 میلی‌آمپر می‌تواند یک گوشی ۳۰۰۰ میلی آمپر را ۵ بار شارژ کامل کند.

نکته: برای هر ویژگی باید یک مزیت برای مشتری مدنظر داشته باشید در واقع در این مرحله حواستان باید به مرحله بعد هم باشد. مشتری شما باید بفهمد که فلان ویژگی محصول شما چه نیازی از او را برطرف می کند مثلاً یک سی دی تندخوانی مزیت آن برای مشتریان این است که می‌توانید به او بگویید شما می توانید در یک در یک دقیقه یک صفحه از کتاب را بخوانید .

 

3- حالا مزایای محصولتان را بنویسید

یعنی بنویسید فلان امکان محصول شما چه کارهایی برای مشتری انجام میدهد. پاسخ به این سوال همان مزیت محصول شماست.

 

4- طراحی یک پیشنهاد رد نشدنی

این مرحله در واقع مزیت رقابتی شما نسبت به رقبای تان است پیشنهاد رد نشدنی مثلاً می تواند زمان ارسال کوتاه باشد یا هدیه ویژه شما باشد یا گارانتی عالی روی آن محصول یا تخفیف عالی برای تعداد زیاد خرید و یا حتی تخفیف محدود برای زمانی محدود و یا ارائه نسخه آزمایشی از آن محصول باشد تا مخاطب بتواند قبل از خرید محصولات آن را چک کند و یا حتی ارسال رایگان می تواند یک مزیت رقابتی باشد.

چند نکته:

1) حواستان باشد تخفیف های بیش از حد و غیرمنطقی دیدگاه کاربر را بد میکند و کاربر می گوید صبر می کنم و نمی خرم تا زمانی که تخفیف بعدی فرا برسد

2) تخفیف ها را با دلیل و محدود بدهید نه زیاد و بدون حساب و کتاب و به هر بهانه و مناسبتی تخفیف ندهید.

 

5- برای محصول و خدمات خود ضمانت قوی ارائه دهید

آقای جی آبراهام می گوید اگر می خواهید در کسب و کار موفق شوی ریسک را از روی دوش مشتری بردار و بذار روی دوش خودت مثلا بگویید بازگشت وجه بدون تعهد بدون قید و شرط در سی روز یا گارانتی تعویض در صورت خراب شدن یا تعمیرات در زمان مشخص

 

6- به عنوان جذاب توجه داشته باشید

وظیفه عنوان و تیتر جذاب در تبلیغ فروش نیست بلکه بردن کاربر به ادامه متن است است پس بنابراین یک تبلیغ با عنوان جذاب باید بتواند بیشتر توجه کاربر را جذب کند برای این کار فقط ۱۰ ثانیه زمان دارید تا در این ۱۰ ثانیه مهمترین مزیتی که کاربر دریافت می کند را با یک پیشنهاد قدرتمند به او ارائه دهید

 

7- استفاده از تصاویر و گرافیک حرفه ای

حالا باید کمی در مورد استفاده از تصاویر در تبلیغ خود بررسی کنید تا بتوانید حس مناسب و مورد نظر را در مخاطب ایجاد کنید استفاده از تصاویر ایرانی و بومی شده برای مخاطب ایرانی بسیار تاثیرگذار است. یادگیری تاثیر رنگ بندی ها را در فرایند تبلیغ خود فراموش نکنید حواستان باشد شاید تصاویر کارتونی هم تاثیر بیشتری بگذارد.

 

8- بزرگترین مشکل مخاطب

از اینجا به بعد می‌خواهیم در ارتباط با متن تبلیغ با هم صحبت کنیم یکی از مهمترین مواردی که در متن تبلیغ باید درج بشود بزرگترین مشکل مخاطب است در واقع مشکل فعلی کاربر باید گفته شود و روی آن مشکل در تبلیغ کار شود مثلا می تونید از تصاویر استفاده کنید. فرض کنید می‌خواهید متن تبلیغی بنویسید در ارتباط با پاور بانک.  عکس فردی که نگاهش به گوشی‌ای است  که شارژ ندارد و  در کنارش عکس دومی که فردی که با خوشحالی با پاوربانک در حال شارژ گوشی است.

 

9- سعی کنید در تبلیغ تان از یک داستان واقعی استفاده کنید

داستان میتواند در ارتباط با این باشد که چرا این محصول را تولید کردید و چه نیازی باعث شد که به سمت تولید این محصول یا خدمات بروید و اگر توانستید این داستان واقعی را از دیدگاه یکی از مشتریان تان بنویسید بهتر است. مثلا مشتری میگوید که من این مشکل را داشتم و بعد به شرکت فلان مراجعه کردم و آنها توانستند با طراحی این محصول مشکل من را حل کنند.

 

10- اثبات توانایی

در متن تبلیغ تان باید توانایی خودتان را به مخاطب اثبات کنید. از رزومه خودتان و سوابق خودتان بنویسید. خودتان را کامل معرفی کنید و همچنین از سخنان و نظرات رضایتمندی کاربران قبلی نیز استفاده کنید.

 

11- جوایز و هدایا

یکی از عوامل مهم خرید کاربران جایزه گرفتن است. تا می توانید در متن تبلیغات خود به جوایز و هدایای کافی اشاره کنید تا مخاطب انگیزه پیدا کند تا از شما خرید کند.

 

12- کاهش ریسک خرید

در متن تبلیغ خود با ارائه گارانتی و ضمانت های خود ریسک خرید را برای مشتری کاهش دهید مثلاً می توانید از نصب رایگان یا تست و نصب رایگان جهت خرید محصولات تاسیساتی یا الکترونیکی استفاده کنید.

 

13- قیمت

قیمت را باید به گونه ای نمایش دهید که محصول شما ارزان به نظر برسد اگر مراحل قبل را درست انجام داده باشید و به اندازه کافی و حرفه ای در مورد مزایا حس خوب و ویژگی‌های درست محصول و خدمات خود صحبت کرده باشید مخاطب حس می کند که این قیمت نسبت به آن خدمات خیلی کم است.

 

14- دعوت به خرید

حواستان باشد اگر مهلتی برای کاربر ایجاد نکنید احتمال خرید کم میشود حتماً یک پیشنهاد به خریدار بدهید مثلاً همین الان تهیه کنید یا تا فردا اگر نخرید تمام است یا برای خرید همین الان اینجا را کلیک کنید.

 

15- فرآیند خرید

فرایند خرید حتما در سایت تان باشد اطلاعات تماس و پشتیبانی باید در صفحه توضیح محصول وجود داشته باشد. هر چه مراحل ساده و شفاف تر باشد مشتری با خیال راحت تری خرید می کند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید